Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Praca zdalna - wtorek 13.04.2021

 

Dzień dobry Szpaczki!

Witamy Was serdecznie we wtorkowy poranek. Mamy nadzieję, że wczorajsze zadania zostały wykonane, bo czekają na was kolejne kosmiczne przygody. Gotowi? To zaczynamy!

 

Na początek zajrzyjcie do swoich książek na stronę 70. Wczoraj poznaliście nazwy planet, dzisiaj możemy je sobie przypomnieć. Powtarzajcie wspólnie z rodzicami nazwę planety zaczynając od tej najbliżej słońca. Spróbujcie podać pierwszą głoskę każdej planety.

 

Posłuchajcie teraz opowiadania „Dzieci Ziemi – pamiętajcie”

 

Gdzieś w najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży cudownie błękitny świat. Z daleka wygląda on jak prześliczna, niebiesko-biała, zamglona marmurowa kula. Ale im bardziej się zbliżamy, tym więcej widzimy kolorów – czerwienie, brązy, żółcie i wszystkie odcienie zieleni. Jest wiele światów unoszących się w przestrzeni, ale ten świat jest szczególny. To nie jest zwykły świat. Są bowiem na nim zwierzęta. Miliardy zwierząt. Więcej zwierząt niż wszystkich gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. A wszystkie owe zwierzęta są dziećmi tego świata. Ponieważ ten świat jest ich Matką. My zaś nazywamy go Matką Ziemią. Zwierzęta nie są same na Matce Ziemi. Żyją tu również ludzie. Miliardy ludzi. Jest ich więcej niż gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. Oni także są dziećmi Matki Ziemi. Tak więc zwierzęta i ludzie, i Matka Ziemia – to jedna wielka rodzina. I bawią się tu delfiny. I śpiewają ptaki. I tańczą gazele. I żyją ludzie. W najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży rodzina Matki Ziemi. I zwierzęta pamiętają. One pamiętają Matkę Ziemię z czasów, zanim pojawili się na niej ludzie. Pamiętają czas, gdy lasy były gęste, bujne i zielone. Gdy oceany i rzeki, i jeziora były przejrzyste i krystalicznie czyste. Gdy niebo było jasne i tak błękitne. Zwierzęta pamiętają też chwile, kiedy ujrzały pierwszych ludzi. Na początku zaledwie kilku. Ale potem coraz więcej i więcej, aż ludzie rozeszli się po całej Matce Ziemi. Mimo to nadal zwierząt było więcej niż ludzi. I ludzie dzielili się Matką Ziemią ze zwierzętami. Jeszcze pamiętali, że zwierzęta są ich siostrami i braćmi. Jeszcze pamiętali, że stanowią cząstkę jednej wielkiej rodziny. I zwierzęta, i ludzie – to oczy i uszy, i serce Matki Ziemi. Więc kiedy bawiły się delfiny, bawiła się Matka Ziemia. Kiedy śpiewały ptaki, Matka Ziemia śpiewała. Kiedy tańczyły gazele, Matka Ziemia tańczyła. A kiedy ludzie kochali, kochała i Matka Ziemia. Mijały lata, rodzili się ludzie. Coraz więcej i więcej, i więcej. Aż wreszcie ludzi było więcej niż zwierząt. I ludzie zapomnieli. Zapomnieli dzielić się ze zwierzętami ziemią i wodą, i niebem Matki Ziemi. Zapomnieli, że zwierzęta to ich siostry i bracia. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny Matki Ziemi. Ludzie zapomnieli. Ale zwierzęta pamiętały. Wiedziały, że kiedyś będą musiały ludziom o tym przypomnieć. I teraz każdego dnia nasze siostry i bracia przypominają. Bo kiedy bawią się delfiny, ludzie pamiętają. Kiedy śpiewają ptaki, także pamiętają. Kiedy tańczą gazele, także pamiętają. A kiedy ludzie będą pamiętać, będą też kochać.

 

Rozmowa na temat opowiadania: Jak wyglądała Ziemia, jej mieszkańcy oraz ich postępowanie.

 

Czas na zabawę „Start rakiety”

Rodzić odlicza 10,9,8.... Podczas odliczania dziecko rytmicznie klaszcze w dłonie z narastającą prędkością, następnie na wysokości brzucha rysują spiralę (maszyna zaczyna pracować) wydając dźwięk bzzzz (rakieta startuje). Sstaaaart – rytmicznie uderza dłońmi o uda, a rakieta wystartowała – wyskakują w górę, wymachują ramionami do góry, wydają okrzyk Hura!

 

 

Posłuchajcie teraz piosenki pt.; „Ziemia wyspa zielona”

https://www.youtube.com/watch?v=uJBvuP8jEzs

 

Nie warto mieszkać na Marsie,  wykonuje naprzemienne ruchy palcem
nie warto mieszkać na Venus.  Wskazującym przed sobą
Na Ziemi jest życie ciekawsze,  klaszczą w dłonie
powtarzam to każdemu . 

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,  podskakują i klaszczą
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany. 

Chcę poznać życie delfinów  naśladuje pływanie
i wiedzieć co piszczy w trawie. Pochyla się do podłogi
Zachwycać się lotem motyla  naśladuje lot motyla
i z kotem móc się bawić.  Dłonie ma przy głowie (uszy kota)

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany. 

Posadźmy kwiatów tysiące.  Naśladuje sadzenie rośli
Posadźmy krzewy i drzewa,  i podlewanie
niech z nieba uśmiecha się słońce, 
pozwólmy ptakom śpiewać. 

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany.

 

Porozmawiajcie z rodzicami o tym co można spotkać na ziemi, dlaczego powinniśmy o nią dbać i co można zrobić by była jeszcze piękniejsza. Podczas kolejnego słuchania piosenki wykonujcie ruchy zapisane obok tekstu. Spróbujcie z pomocą rodziców nauczyć się tekstu piosenki na pamięć.

 

A na koniec znowu kilka ciekawostek na temat kosmosu.

Czy wiecie, że w przestrzeni kosmicznej możecie być wyżsi nawet o 5 cm ponieważ grawitacja nie popycha was w dół?

Słońce jest uważane za gwiazdę średniej wielkości, a mogłoby się w niej zmieścić milion takich planet jak Ziemia!

Zachód słońca na Marsie wydaje się niebieski.

 

Ostatnie zadanie dzisiaj dla Was znajduje się w karcie z wyprawką. Znajdźcie granatową kartkę, obrazek z rakietą oraz naklejki z gwiazdami. Instrukcja do wykonania pracy znajduje się z tyłu kartki z rakietą. Powodzenia :)

 

Szpaczki jutro kolejne zadania i kolejne ciekawostki o kosmosie. Do zobaczenia!!

 

Data dodania: 2021-04-12 19:52:05
Ilość wyświetleń: 115

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Janusz Korczak
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook