82-200 Malbork
Mickiewicza 40
INFORMACJA DLA RODZICÓW NOWOPRZYJĘTYCH DZIECI
Edukacja przedszkolna zaczyna się zwykle w wieku trzech lat - to ważny etap w życiu każdego dziecka. Trzylatek w przedszkolu powinien być w miarę samodzielny i umieć wykonywać pewne czynności. Jak przygotować dziecko do przedszkola i co powinien umieć trzylatek w przedszkolu?
Pierwsze dni w przedszkolu to stresujące chwile zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Dorośli martwią się, jak ich trzylatek sobie poradzi w przedszkolu. Często ta rewolucja w życiu rodziny to właśnie u nich, a nie u dziecka wywołuje więcej nerwów. Chcą, by ich pociecha wyruszyła do placówki jak najlepiej przygotowana, dążą również do rozwiania w dziecku obaw związanych z tak dużą zmianą.
Trzylatek w przedszkolu: co powinno umieć dziecko, idąc do przedszkola?
Przede wszystkim, trzeba popracować nad przygotowaniem dziecka do samodzielności. Powinno więc ono sygnalizować swoje potrzeby, samodzielnie się załatwiać, umieć trzymać łyżeczkę i widelec, samodzielnie zjeść posiłek, a także ubrać się i rozebrać. Dziecko zawsze może liczyć na pomoc nauczyciela, ale ważne jest, by samo próbowało się obsłużyć.
Należy również przygotować dziecko do tego, że w trakcie dnia sporo się dzieje, więc nie może cały czas się bawić, że musi reagować na polecenia nauczyciela. Po zabawie trzeba po sobie posprzątać - to bardzo ważne zadanie, do którego też warto już od najmłodszych lat przygotować malucha, gdyż tego właśnie wymaga się w przedszkolu.
Dzieci muszą także przywyknąć do tego, że w przedszkolu nie są same, trzeba dzielić się zabawkami z innymi, a także używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
Trzylatek w przedszkolu może sobie świetnie poradzić, a pójście do placówki nie musi być dla niego traumatycznym przeżyciem, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy go do tego wydarzenia. Warto przy tym pamiętać, że przedszkole jest miejscem, w którym dziecko przygotowuje się do roli ucznia i rozwija swoje uzdolnienia, a także z radością spędza czas.
ZASADY DO DOBREJ ADAPTACJI DZIECKA W PRZEDSZKOLU
UNIKAJ BŁĘDÓW!
Niektóre twoje zachowania, choć intuicyjne i wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć proces adaptacji albo nawet zniszczyć to, co udało się osiągnąć do tej pory. Oto, czego nie powinnaś robić:
CO MOŻNA DLA DZIECKA ZROBIĆ, ABY UŁATWIĆ PROCES ADAPTACJI?
CO MOŻE ULEC ZMIANIE W PIERWSZYCH DNIACH, TYGODNIACH PRZEDSZKOLA?
Powodów może być wiele, a trzylatek może nie być w stanie nazwać ich po imieniu. Warto spytać nauczyciela, lub inna osobę, co takiego rzeczywiście się wydarzyło, czy dziecko popadło z kimś w konflikt, czy nie wystraszyło się czegoś lub kogoś, czy nie miało problemów zdrowotnych oraz jak zachowywało się na „leżakowaniu".
Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że jesteśmy dla dziecka jako rodzice najważniejsi na świecie. To, jak my-dorośli podejdziemy do procesu adaptacji dziecka w przedszkolu, będzie miało ogromny wpływ na jego komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w tej nowej sytuacji. A im mniej stresu w nas, tym więcej radosnych przeżyć do zauważenia.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
82-200 Malbork
Mickiewicza 40